IVAO Serbia Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

IVAO Serbia Forum

IVAO Serbia Forum
 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
kosta93




Broj poruka : 12
Datum upisa : 20.04.2009

POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI Empty
PočaljiNaslov: POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI   POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI EmptyČet Maj 28, 2009 12:54 am

Evo ovako hteo bi da pojasnim par stvari u vezi rada na poziciji twr.Znaci twr kontrolise rulne staze parkinge pistu dozvole za sletanje daje kao i dozvole za poletanje.Prvo i najvaznije pravilo je da se kontrola nikad ne javlja prva pilotu znaci pilot pravi inital contact (radio check ako je na zemlji il on ils on localizer il slicno ako je na sletanju).Sledece svaki kontrolor mora znati napamet imena rulnih staza terminale i stand-ove sva pravila koja vaze za taj aerodrom potrebno je i da uz sebe ima mape aerodroma sa sid star procedurama.VAZNA STVAR JE ZNATI PROCITATI METAR IZVESTAJ PRAVILNO (sve znakove sve brojeve i ostalo treba znati protumaciti)na ivao-u se uglavnom pravi atis(ja ga licno nepravim zato sot u rl nepostojali moze postojati mogucnost da vam pilot zatrazi departure informations nemojte se zbuniti bacite oko na metar izvestaj koji je u ivac-u prikazan u levom gornjem uglu i na pocetku bi trebalo da pise lybe pa ostalo
EVO PRIMER JEDAN ZA METAR IZVESTAJ NA LYBE:

LYBE 272000Z VRB02KT 7000 FEW018 SCT030 BKN040 17/15 Q1021 NOSIG
Da vam pilot zatrazi departure informations citali biste ovaj metar na sledeci nacin:

Departure informations for belgrade airport time 2000 (vreme i nije toliko obavezno citati) wind veriable 2 knoots visibility 7 km clouds few at 1800 ft scatered at 3000 and broken at 4000 ft oat(outside air temperature)17 degres celsius dewpoint 15 degres celsius qnh1021 no significant changes(ovo i nije toliko bitno i nije obavezno citati).

E sad sta sam ja tu sve izblebeto joj muke Smile.Znaci prva dva broja su datum tekuceg meseca znaci ovo je za 27 ovog meseca vreme zakad vazi izvestaj je 20 po zulu vremenu (zulu=grinič=gmt il kako ocete vec Very Happy)vetar je iz promenljiv 2 cvora vidljivost je 7 km pokrivenost oblaka few na 1800(few znaci 1 ili 2 osmine pokrivenosti oblacima1/8 2/8)scatered na 3000(sct znaci 3 ili 4 osmine pokrivenosti oblacima 3/8 4/Cool i broken na 4000(bkn 5 ili 6 osmina pokrivenosti oblacima 5/8 6/8)spoljasnja temperatura 17 dewpoint 15 i qnh qnh je vazdusni pritisak zabelezeen u odnosu na more main see level (msl).Vise o metar izvestaju i znakovima u drugim postovima.

Idemo dalje kada je pilot na zemlji cuo departure informations duzan je PONAVLJAM DUZAN JE da ponovi samo pistu u upotrebi(ako je data) i qnh ako je pilot odgovorio tacno netreba mu se odgovarati sa corect uzima vremena a ako je pogresio treba ga ispravljati sve dok ne ponovi tacno.

Po pravilu na beogradskom aerodromu se atc clearence trazi i dobija na gate-u tako da posle dep inf uglavnom sledi poznato we are ready to copy atc clearence Smile.E sad uzecemo u obzir da se nalazi i app tu (aproach)kaok bi odma i koordinaciju presli Smile.Po pravilu se na konektovanju posle pravljenja voice kanala procitametar i odredi pista u upotrebi posto smo gore videli da je vetar promenljiv aujedno je i 2 cvora piloti mogu biti poslati na onu pistu koja odgovara njihovom sid-u(standard instrument departure)dakle ajd uzecemo da nas pilot zeli da ide negde ka zapadu i odlazak je preko smi (sremska mitrovica)sledece pravilo posle konektovanja pilota odma mu odrediti sq kod na beogradu vazi od 5330 pa nadalje .znaci stigli smo do davanja clearenca ja kao twr mu dajem sid i sq kod nista vise nije potrebno visina mu je data sidom tako da initial climb nije potreban kad je vec odredjen Very Happy.Znaci dajemo pilotu clr clrd to destination zagreb after dep folow smi 2f dep sq 5330. i to je to nista vise nije potrebno on reedbackuje ako je tacno odgovarate sa atc clr copied corect s/u and p/b is aproved e sad neka jos pravila ako je cisto i avion koji je dobio clr moze na startovanje u pisuranje odobrite mu zaszto cekati olaksasace vam posao druga stvar je da ako pilot nije trazio dep inf obavezni ste da mu date qnh i eventualno pistu u upotrebi pri ovom odobrenju za pusiranje i startovanje.ako nije pravilno ponovio trazitre od njega da ponovi i tako sve dok ne ponovi i dok nerazume ono sto mu je dato posto svako moze ponoviti niko nije skracen barem se nadam da nije Very Happy.e sad malo da ubacim i koordinaciju izmedju app i twr u proslom eventu sam ja napravio malu greskicu sa mojim kolegom raicetom i ja se izvinjavam zbog toga al bio sam pogresno informsian znaci kada avion ide na s/u and p/b sledi poruka app-u koja glasi fry123,startovao smi2f 30 on oodgovara sa ok ili rgr ako je sve u redu a ako mu ne odgovara to zbog nadolazece saobracaja ili nesto slicno on ce vam poslati odgovor tipa rclr fry123,smi1d 12 itd ostale informacije ako su potrebne tipa initial climb itd.

Ovo smo presli sledi taxi tu se obicno daje taxiranje na b ili e mada ako su avioni tipa cessna 172 152 atr il an-26 il slicno ceraj te ga na d ili c bez problema.

Sledeca stvar se tice dozvole za poletanje i sletanje ko kavku prednost ovde ima sta kad da radite frka cela nastane evo da ja malo razbistrim to UVEK ALI UVEK imaju prednost avioni u dolasku znaci zadrzite nekog na h/p spustite avione koji su presli ja ili kn pa mozete dalje da saljete i nemojte da je neko poslao jedan dep na 12 a dolazak na 30 ima to je velika greska i nije zanimljivo imati takvu situaciju ako je neka guzva.

Kada citate dozvolu za poletanje ili za sletanje ide prvo callsign pa rwy pa vetar pa sve ostalo posle toga znaci fry123 rwy 30/12 clrd for takeoff/to land wind calm(ako je do 3 cvora cita se kao wind calm) report airborne ili ako je sletanje nista vise.Jos nesto netrazite od pilota da javljaju on the ground oduzima vremena i zna da omete pilota koji pokusava da obuzda letelicu znaci mante se on the ground nego kad avion ukoci ispod 80 kts kazite vacate tu i tu and report vacated ili mu nemorate cak ni to reci ako nema potrebe.Kada avion napusti pistu dobrodoslica je lep gest ali nije obavezno i uvek je profesionalno dati gate na koji da se ide.

TOLIKO OD MENE ZASAD AKO SAM NESTO ZABORAVIO I AKO NEKO IMA NEKIH NEJASNOCA NEKA PITA SLOBODNO TOPIC CE BITI OTVOREN ZA PITANJA

HVALA JOS JEDNOM STO ME CITATE :p
Nazad na vrh Ići dole
Admin
Admin



Broj poruka : 14
Datum upisa : 19.04.2009
Lokacija : LYNS

POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI Empty
PočaljiNaslov: Re: POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI   POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI EmptyNed Jun 21, 2009 3:07 am

Evo ja cu procitati ovo obecavam...
Nazad na vrh Ići dole
https://ivaoserbia.serbianforum.info
Nomad




Broj poruka : 1
Datum upisa : 25.06.2009

POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI Empty
PočaljiNaslov: Re: POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI   POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI EmptyPet Jun 26, 2009 2:07 am

sorry svima, ali nisam mogao izdrzati. moram se umijesati. kosta je ovo lijepo objasnio, ali...
ovo nije dep info. ovo je MET info. ako se cita METAR onda je vazno procitati vrijeme kako bi se vidjelo koliko je METAR stari. ako se cita actual weather onda nije potrebno vrijeme.
u svakom slucaju, sta treba sadrzavati dep info?

1. departure RWY*

2. surface wind

3. temp/dew point

4. QNH

* departure RWY iliti staza za polijetanje nije nuzno i staza u upotrebi mada se u 90% slucajeva poklapa. Sto zelim reci je da ako vjetar i prometna situacija to omogucavaju, avionu se moze dodijeliti druga staza kako bi se ubrzao tok prometa. naravno, to su individualni slucajevi. nikada se ne smije ekspeditivnost staviti ispred sigurnosti pa makar cekali svi do imendana.

pilot je u ovom slucaju duzan ponoviti tocku 1 i 4 jer podlijezu read back-u.

dodao bi samo malu opasku sto se tice onog dijela na kraju kostina posta vezano za "on-ground". bolja varijanta(rekli piloti) je razgovarati sa avionom u dolasku kada mu brzina padne ispod 60KT. to je cca brzina kada se vracaju reverseri jer ispod te brzine moze doci do ostecenja motora. reverseri su lockani i piloti se ne moraju zabavljati gledanjem parametara motora, odrzavanjem pravca na pisti, napiz*** stevke itd.

toliko od mene, nadam se da sam pomogao.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI Empty
PočaljiNaslov: Re: POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI   POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
POSLOVI I KOORDINACIJA NA TWR POZICIJI
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
IVAO Serbia Forum :: IVAO Serbia :: Za kontrolore-
Skoči na: